Yapıda Alternatif Çözüm Ortağınız
info@mkmyapi.com

Yangın Kapısı Standartları

Yangın kapıları, isminden de anlaşılacağı gibi yangının ve devamında yangından kaynaklı ateş, duman gibi maddelerin kapının diğer tarafına ulaşmasını engelleyen kapılardır. Ancak her yangın kapısı birbirleriyle aynı derecede duman geçişini engellemez veya ısıya dayanıklılık noktaları farklıdır. Bu yüzden yangın kapısının / kapılarının özellikleri çok önemlidir.

Genel olarak yangın kapısının özellikleri şu şekildedir:
–    Yangın kapıları farklı boyut ve stillerde mevcuttur.
Yangın kapısının boyutu önceden belirlenmiş ölçütler dahilinde yapılmakta ve yangın esnasında boşaltılması gereken cisimler için önceden planlanmış olması gerekmektedir. (Örneğin: Bir hastanede yatalak bir hastanın yatağıyla beraber yangın kapısından çıkabilmesi gibi.) Ayrıca farklı stillere sahip yangın kapıları ev, iş ve ofislerinizin kendi tasarım ve rengine uygun olarak tasarlanabilmektedir.
–    Yangın kapılarının bazı güvenlik sertifikalarına sahip olmaları gerekmektedir.
En önemli sertifikasyonlar: Underwriters Laboratories (UL & ULC), Factory Mutual (FM), New York City, and the State of California (CSFM) tarafından belirlenmiş gereksinimlerin yerine getirilmesidir. Ve şirketimiz bünyesinde satılan kapılar sektör standartlarının üzerinde bir kalite ve güvenlik kriterlerine sahiptir.

–    Yangın kapıları otomatik olarak kapanma özelliğine sahiptir.
–    Yangın kapılarında aşağıdaki modüller mevcuttur:

o    Panik Bar: Herhangi bir acil durum esnasında kapının en kolay yoldan ve en kısa zaman içerisinde açılmasını sağlamaktadır.
o    Yaylı Menteşe: Otomatik olarak kapanmalarını sağlar.
o    Duman Sızdırmaz Fitil: Duman geçişini engellemek amacıyla kapı ve kasanın birleşim noktası arasında bu fitil kullanılmaktadır.

–    Yangın Kapıları Cam, Demir, Kereste, Alçıtaşı ve Alüminyum ile üretilmiş olabilirler. Her birinin birbirlerine karşı farklı avantaj ve dezavantajları vardır.
–    Kapının ısı dayanıklılığını artırmak için kapı malzemelerinin galvanizeye tutulmuş olması gerekmektedir.
–    Kapını duvara yerleşimi tam olmalıdır ve kapı çok rahat bir şekilde işlevini yerine getirebilecek düzeyde yerleştirilmelidir.

Yangın kapısının teknik özellikleri ile şu şekildedir:
–    Yangın kapısının kanat kalınlığı 60mm olmalıdır.
–    Z ek takviyeler kanat ın içerisinde yerleştirilmiş olmalıdır.
–    Özel ısı yalıtım malzemesi kullanılmalıdır.
–    Pimli menteşe kullanılmalıdır.
–    Takviye saçı panikbarın altında olmalıdır.
–    Montajı kaynak veya dübel kullanılarak yapılabilir.
–    Soğuk hava contası kullanılmalıdır.
–    Panikbarlar kapının dışarısında olmalıdır.
–    Kendinden Pervazşa sahip olmalıdır.
–    Korner kasa yapısı halinde olmalıdır.

İyi bir yangın kapısına sahip olmak, yangın kapısına sahip olmaktan daha önemlidir. Yangın esnasında açılmayan bir yangın kapısı hayal edin!
Yangın esnasında tüm gaz ve dumanı diğer tarafa ileten bir yangın kapısı hayal edin!

Bu nedenlerden dolayı yangın kapısı alırken yangın kapısının özelliklerini tek tek incelemenizde ve hangi sertifikasyonlara sahip olduklarını bilmenizde fayda vardır.

Bir yorum bırakın